KONTAKT Z NAMI

Zachęcamy do wypełnienia formularza.

Aktualności - szczegóły

PIERWSZE STATYSTYKI

Od 1.08.2017 r. Zabrzańskie Centrum Świadczeń Rodzinnych rozpoczęło przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy. Korzystanie ze świadczenia wychowawczego (Program 500+) w zbliżającym się okresie świadczeniowym wymaga złożenia nowego wniosku. Od tego dnia można ubiegać się także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres.

Dotychczas przyjęto 8160 wniosków w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, 3673 wniosków w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, 1052 wniosków  w sprawie ustalenia prawa do świadczeń alimentacyjnych na okres świadczeniowy/zasiłkowy 2017/2018. W tym czasie wydano 5486 decyzji w sprawie świadczeń wychowawczych, 1695 w sprawie świadczeń rodzinnych oraz 430 w sprawie świadczeń alimentacyjnych, co stanowi liczbę znacznie przewyższającą średnią krajową.

Przypominamy, że jeśli wnioskodawca złożył kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku. Należy więc pamiętać, że wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego. Odpowiednio zmieniły się terminy dotyczące świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych.

Wnioski cały czas można składać w następujących miejscach:

 • W SIEDZIBIE ZABRZAŃSKIEGO CENTRUM ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH  ul. 3 MAJA 16 w godzinach:
 • poniedziałek: 8:00-19:00  
 • wtorek:  8:00-14:00    
 • środa:   8:00-14:00     
 • czwartek: 8:00-19:00  
 • piątek:    8:00-14:00

w pokojach 114, 116, 117, 122, 123 - I piętro

w pokoju 224 (do końca września)- II piętro tylko dla osób składających wnioski dot. świadczeń wychowawczych na drugie i kolejne dziecko

 

 

 • W CENTRUM HANDLOWYM M1, ul. Szkubacza 1 ( w okresie VIII-X ), w soboty: 11:00-19:00

 

 

 • W DZIELNICOWYCH PUNKTACH POMOCY SPOŁECZNEJ ( w okresie VIII-X ), w godzinach:

DPPS KOŃCZYCE ul. Przemysłowa 6          wtorek:            8:00-14:00     

DPPS MIKULCZYCE ul. Tarnopolska 57        środa:              8:00-14:00     

DPPS ROKITNICA ul. Andersa 34               czwartek:         8:00-14:00     

DPPS BISKUPICE ul. Bytomska 28              piątek:             8:00-14:00

 

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ można złożyć również w formie elektronicznej poprzez:

 • Portal Emp@tia – empatia.mrpips.gov.pl (wymagany Profil Zaufany lub podpis elektroniczny);
 • Portal ZUS – pue.zus.pl (wymagany Profil Zaufany lub podpis elektroniczny);
 • Systemy bankowości elektronicznej;
 • ePUAP – epuap.gov.pl (wymagany Profil Zaufany lub podpis elektroniczny).

Ponadto wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenia z funduszu alimentacyjnego można składać w formie elektronicznej poprzez:

 • Portal Emp@tia – empatia.mrpips.gov.pl (wymagany Profil Zaufany lub podpis elektroniczny);
 • ePUAP – epuap.gov.pl (wymagany Profil Zaufany lub podpis elektroniczny).

W przypadku braku możliwości złożenia wniosku osobiście lub elektronicznie, papierowy formularz wniosku można przesłać na adres Zabrzańskiego Centrum Świadczeń Rodzinnych.

Wróć

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała Więcej...